Alerji Aşısı Nedir

Alerji Aşısı Nedir?

Alerji aşısı olarak da bilinen alerjen immünoterapi, alerjik rinit, alerjik astım, alerjik konjunktivit (göz alerjisi) veya batan alerjisi olan birçok kişide belirtileri azaltan uzun süreli bir tedavi şeklidir. Alerji iğneleri, alerjenlere duyarlılığı azaltır ve genellikle tedavi durdurulduktan sonra bile alerji belirtilerinin kalıcı olarak rahatlamasına yol açar. 

Alerji Aşıları Nasıl Çalışır?

Alerji iğneleri, aşı gibi çalışır. Vücudunuz, alerjene karşı bağışıklık veya tolerans geliştirerek, kademeli olarak artan dozlarda verilen belirli bir alerjene enjekte edilen miktarlara yanıt verir. Alerji aşısında iki aşama vardır:

Geliştirme aşaması: Bu aşama, haftada bir veya iki kez artan miktarda alerjen içeren enjeksiyonları içerir. Bu aşamanın uzunluğu, enjeksiyonların ne sıklıkla yapıldığına bağlıdır, ancak genellikle üç ile altı ay arasında değişir.

Bakım aşaması: Bu aşama, etkili doza ulaşıldığında başlar. Etkili idame dozu, alerjen duyarlılığınızın düzeyine ve geliştirme aşamasına verdiğiniz cevaba bağlıdır. Bakım aşamasında, tedaviler arasında iki ile dört hafta arasında değişen daha uzun süreler olacaktır. Alerji uzmanınız, mevcut durumunuzu göz önüne alarak, bu aralığa karar verecektir. 

Alerji Aşısına Kim Karar Verebilir?

Alerji aşısına ve aşıda kullanılacak bileşenlere alerji uzmanın karar vermesi gerekir. 18 yaşından küçükler için çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyükler için ise yetişkin alerji uzmanları, alerji aşı tedavisini uygulamalıdır.  Alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan, alerji teşhis ve tedavisinde en yetkili doktorlardır.

Alerji Aşıları Nerede Yapılmalıdır?

Alerji iğneleri; olası herhangi bir reaksiyona müdahale edebilmek için, uygun personel ve ekipmanla donatılmış bir tesiste uzman bir doktor tarafından denetlenmelidir. İdeal olarak, immünoterapi, alerji uzmanınızın ofisinde, kliniğinde yapılmalıdır. 

Alerji Aşıları ile Hangi Alerjiler Tedavi Edebilir?

Alerji iğneleri tüm alerjileri tedavi edemez, ancak çimler, ağaçlar ve yabani otlar da dahil olmak üzere birçok farklı polene alerjisi olan kişilere yardımcı olabilir. Ayrıca küfler, ev tozu akarları, hamamböcekleri ve evcil hayvan tüyleri için de faydalıdır. Alerji aşıları arı alerjisi ve bazı böcek alerjilerinin tedavisinde de etkilidir. 

Alerji Aşısı Egzama ve Astımda Faydalı Mıdır?

Astımınız varsa, alerjinizi kontrol altına almak da alevlenmeleri azaltmaya, nefesinizi iyileştirmeye ve ilaç ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Enflamatuar bir cilt rahatsızlığı olan egzama, genellikle çevresel alerjilerle ilişkilendirilir (ve daha da kötüleştirilebilir). Alerji aşısı egzama ve astım konusunda da yararlı bir tedavi yöntemidir. 

Besin Alerjisi Olan Kişiler Alerji Aşısı Olabilir Mi?

Alerji iğneleri gıda alerjilerini tedavi etmek için kullanılmaz. Yiyecek alerjisi olan kişiler için en iyi seçenek, o yiyeceklerden kesinlikle uzak durmaktır.

Kimler Alerji Aşısı Olabilir?

Tipik olarak beş yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmese de, hem çocuklar hem de yetişkinler alerji aşısı alabilir. Bunun nedeni, küçük çocukların aşı tedavisi sırasında yaşayabilecekleri herhangi bir olumsuz semptomu ifade etmede yaşayabilecekleri zorluklardır. 

Kimler Alerji Aşısı Olamaz?

Bazı kişilere alerji aşı tedavisi uygulanamaz. Bu kişiler arasında; kontrol edilemeyen astımı olanlar, kanser hastaları, kalp hastaları, immün yetmezliği olanlar, gebeler, bazı ilaçları kullanan kişiler bulunur. 

Alerji Aşısında Risk Var mı?

Alerji aşılarının birtakım yan etkileri olabilir. Tipik yan etki, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve şişliktir; tedaviden hemen veya birkaç saat sonra olabilir. Bazı durumlarda belirtiler; hapşırma, burun tıkanıklığı veya kurdeşen gibi artan alerji semptomlarını içerebilir. Alerji aşılarına karşı ciddi reaksiyonlar oldukça nadirdir. Her ihtimale karşı alerji aşısı yaptırdıktan sonra 30 dakika gözetim altında bekleyebilirsiniz.  

Alerji Aşıları Ne Kadar Etkilidir?

Alerji iğnelerinin birçok alerjinin belirtilerini azalttığı görülmüştür. Yeni alerjilerin gelişmesini önleyebilir ve çocuklarda alerjik rinitten astıma alerjik hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Alerji aşılarının etkinliği, tedavi programının uzunluğu ve alerjenin dozu ile ilişkilidir. Bazı insanlar alerji semptomlarından kalıcı bir rahatlama yaşarken, diğerleri alerji aşılarını bıraktıktan sonra belirtileri tekrar yaşayabilirler. Bir yıl boyunca olumlu bir etki gözlenmezse aşı tedavisi kesilebilir. 

Alerji Aşılarına Yanıt Vermeme Neden Olabilir?

Alerji aşılarından verim alamama birkaç faktöre bağlı olabilir. Bu faktörler şunlardır:

  • Alerji aşısında yetersiz alerjen dozu,
  • Alerji değerlendirmesi sırasında tespit edilmeyen eksik alerjenler,
  • Çevrede yüksek düzeyde alerjen mevcudiyeti,
  • Tütün dumanı gibi alerjik olmayan tetikleyicilere önemli ölçüde maruz kalma.
Open chat