Astım tedavisi çocuklarda ve yetişkinlerde bazı farklılıklar gösterebilir. Çocuklarda genelde astım krizinde nebulizatör ile buhar şeklinde salbutamol denilen nefes açıcı ilaçlar kullanılmaktadır. 20-30 dakika arayla 6 aydan küçüklerde yarım ampul, 6 aydan büyüklerde 1 ampul salbutamol ve 2 cc kadar da serum fizyolojik karıştırılarak, nebulizatör denilen cihazlarla bu tedavi 3 defa uygulanabilir.

Eğer daha önceden sprey tedavisi kullanma becerisi kazanılmışsa bu tedavi hazne yardımıyla da 20-30 dakika arayla 2-4 puf 3 defa uygulanabilir.

Yetişkinler de yine aynı tedavi uygulanabilir. Yani, 20-30 dakika arayla 2-4 puf salbutamol yani nefes açıcı ilaç uygulanabilir. Çocuklarda ise genelde hazne yardımıyla uygulanmaktadır.

Yetişkinlerde genelde bu sprey türü ilaç doğrudan ağza uygulanabilir. Yetişkinlerde de bu ilaç hazne yardımıyla kullanılabilir, fakat nefes açıcı ilaçlar 1 ampul yerine 2 ampul konulması ve 2-3 cc kadar da serum fizyolojik koyularak bu tedavi 30 dakika aralarla 3 kez verilmesinde fayda vardır.

Bu tedaviden sonra rahatlama olmuşsa, tedavinin 4-6 saat arayla 1 hafta daha devam edilmesinde fayda vardır. Ancak bu 3 kez uygulamadan sonra hala öksürük krizi devam ediyorsa, nefes sıkışıklığı varsa muhakkak bir hastanenin aciline başvurulmalı ve astım krizinin tedavisi acil bölümünde yapılmalıdır.

Astım krizi çok önemli bir durumdur. Astımdan ölümlerin en önemli nedeni astım krizine bağlıdır. Bu nedenle astım krizine önem vermek gerekir. Astım krizinde bronşlar aşırı daralırsa nefes alıp vermek zorlaşır ve yoğun bakımda tedavinin devam edilmesi gerekir. Bu nedenle astım krizinin hafif belirtileri varken muhakkak tedavinin başlanması gerekir.

Bronşların aşırı daralması sonucunda bronşları açmak çok zorlaşır. Çünkü bronşlar aşırı daralınca buhar tedavisinin bronşlardan aşağı geçmesi zorlaşır, bu da astım krizinin daha ileri boyutlara, ölüme kadar ilerlemesine neden olabilir.

Bu nedenle astım krizi aşırı nefes sıkışması yaratmadan, morarma oluşmadan, hafif belirtiler varken tedavinin erken başlanmasında fayda vardır.

Yorum Ekle
Open chat