Astım tedavisi çocuklarda ve yetişkinlerde bazı farklılıklar gösterebilir. Çocuklarda genelde astım krizinde nebulizatörle buhar şeklinde salbutamol denilen nefes açıcı ilaçlar kullanılmaktadır. 20-30 dakika arayla, 6 aydan küçüklerde yarım ampul, 6 aydan büyüklerde 1 ampul salbutamol ve 2 cc kadar da Serum Fizyolojik karıştırılarak nebulizatör denilen cihazlarla bu tedavi 3 defa uygulanabilir.

Eğer daha önceden sprey tedavisi kullanma becerisi kazanılmışsa bu tedavi hazne yardımıyla da 20-30 dakika arayla 2-4 puf 3 defa uygulanabilir.

Yetişkinler de yine aynı tedavi uygulanabilir. Yani, 20-30 dakika arayla 2-4 puf salbutamol yani nefes açıcı ilaç uygulanabilir. Çocuklarda ise genelde hazne yardımıyla uygulanmaktadır.

Yetişkinlerde genelde bu sprey türü ilaç doğrudan ağza uygulanabilir. Yetişkinlerde de bu ilaç hazne yardımıyla kullanılabilir. Ancak nefes açıcı ilaçlar 1 ampul yerine 2 ampul konulması ve 2-3 cc kadar da serum fizyolojik koyularak bu tedavi 30 dakika aralarla 3 kez verilmesinde fayda vardır.

Bu tedaviden sonra rahatlama olmuşsa, tedavinin 4-6 saat arayla 1 hafta daha devam edilmesinde fayda vardır. Ancak bu 3 kez uygulamadan sonra hala öksürük krizi devam ediyorsa;

-nefes sıkışıklığı varsa muhakkak bir hastanenin aciline başvurulmalı ve astım krizinin tedavisi acil bölümünde yapılmalıdır.

Yorum Ekle
Open chat