İnsanların akciğerleri bronşlardan ve hava keseciklerinden oluşmaktadır. Bronşlarda ve hava keseciklerinde enflasyon dediğimiz bir iltihaplanma gelişirse sık sık öksürük, nefes darlığı, koştuğu zaman öksürük veya akciğerde hırıltı gibi belirtiler oluşmaya başlar. İşte bu bronşlardaki veya hava keseciklerinde iltihaplanma sonucu bu belirtilerin ortaya çıktığı hastalık tablosuna astım hastalığı denilmektedir.

Astım hastalığı zaman zaman başka isimlerle de bilinmektedir. Bazen alerjik bronşit, kronik bronşit, veya spastik bronşit olarak da söylenilmektedir.

Çocuklarda genelde alerjik bronşit olarak bilinmektedir. Sebebi de çocuklarda astımın neredeyse %90 nedeni alerji olmasıdır. Çünkü aileler genelde astım hastalığından korkarlar. Bu nedenle de doktorlar genellikle alerjik bronşit demeye eğilimlidir.

Astım hastalığı oldukça sık görülen bir hastalıktır. Toplumda 10 kişiden 1’inde bu hastalık vardır. Çocuklarda ise bu sıklık biraz daha fazladır. İstanbul’da yapılan bir çalışmada yaklaşık 7 çocuktan 1’inde astım hastalığının görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde hastalığın nedenleri ve tedavisi bazı farklılıklar göstermektedir. Bunun temel nedeni çocuklardaki akciğer gelişiminin 18 yaşına kadar devam etmesi ve bağışıklık sistemi gelişimininde 12 yaşına kadar devam etmesidir. Bu nedenle çocuklarla yetişkinlerde farklılıklar vardır.

Çocuklardaki bu hastalık tedaviye daha iyi yanıt verir. Çünkü akciğerlerdeki gelişmeyle enflasyon denilen iltihaplanma sorunu kendi kendine iyileşebilmektedir.

Yetişkinlerde ise tedaviye cevap biraz daha geç olabilmektedir.

Yorum Ekle
Open chat