Astım teşhisi için, astım belirtileri olan bir çocukta özellikle bu belirtilerin gerçekten astıma ait olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Bunun için bir kere öksürüğün karakterine bakıyoruz; öksürük gece uykudan kaldırıyor mu, sabaha karşı öksürük oluyor mu, öksürük daha çok geceleri mi oluyor bunları araştırıyoruz. Çocuk koştuğu zaman, hareket ettiği zaman öksürük ortaya çıkıyor mu, okula başladığı zaman gribal enfeksiyonlardan sonra sık sık öksürük olmaya başlamış mı, öksürük kriz halinde geliyor mu bunları araştırıyoruz.

Çocuğun muayenesini yapıyoruz. Muayenesinde özellikle astım dışında başka hastalıklar olabilir mi, kistik fibrozis ya da diğer önemli bazı hastalıklar var mı onları değerlendiriyoruz. Gerekiyorsa akciğer filmleri çekiyoruz ve onları değerlendiriyoruz.

Alerji Testi

Burada en önemli teşhis araçlarından bir tanesi ciltten alerji testidir. Genelde astım teşhisinde Çocuk Alerji Uzmanı olmayan hekimler kandan bazı testler yaptırarak bu alerjiyi bulmaya çalışırlar. Ancak bilinmelidir ki kan testine göre daha duyarlı olan ciltten alerji testleri vardır. Çünkü ciltten alerji testi çocuğun cildinden yapılır ve çocuğun kendisi alerji olup olmadığını bize söyler.

Fakat kandan yapılan testlerdeyse genelde bu testleri makineler yapar ve makinenin kalitesine göre alerji testinin duyarlılığı değişir. Eğer testi yapan makine kaliteli değilse doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle ciltten yapılan alerji testi çok önemlidir.

Ve bu ciltten alerji testinin de Çocuk Alerji Uzmanları tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü bu konu da eğitim alan, hem teorik hem pratik eğitim alan uzmanlar sadece ve sadece Çocuk Alerji Uzmanlarıdır. Çünkü Çocuk Alerji Uzmanları bu testin sonucuna göre teşhis koyacak ve eğer alerjisi çok fazlaysa bu fazla olan alerjiye karşı da çocuğa aşı tedavisi ayarlaması gerekecektir. Alerji aşılarının da yapılıp yapılmaması kararını sadece ve sadece Çocuk Alerji Uzmanları vermektedir. Bundan dolayı alerji testinin Çocuk Alerji Uzmanlarınca yapılması gerekiyor.

Yetişkinlerde ise astım teşhisi Yetişkin Göğüs Hastalıkları Uzmanı veya Yetişkin Alerji Uzmanları tarafından koyulmalıdır. Çünkü bu konuda eğitim alan uzmanlar da bu uzmanlardır.

Alerji testi dışında Solunum Fonksiyon Testi özellikle 5-6 yaşından büyüklerde yapılabilmektedir. Nefeste bazı maddelere bakılması gerekmektedir. Bazen kandan test yapılması gerekebilir. Çocuklarda özellikle küçük çocuklarda ter testi yapılabilir.

Bütün bu testlerin sonuçları, çocuğun belirtileri veya yetişkin bireyin belirtileri birlikte değerlendirilir ve astım olup olmadığına karar verilir. Bilinmelidir ki gerekli testler incelemeler yapılmadan konulan yanlış astım teşhisi gereksiz yere boşu boşuna uzun süre tedavi almasına neden olabilmekte veya astım teşhisi atlandığında da hastalığın seyri değişmeyip, sık sık öksürmeye ve nefes sıkışmalarının devam etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle doğru teşhisin doğru uzmanla tanı konulması gerekmektedir.

18 yaşına kadar olan çocuklarda Çocuk Alerji Uzmanları tarafından, 18 yaşından büyük yetişkinlerde ise Yetişkin Göğüs Hastalıkları veya Yetişkin Alerji Uzmanları tarafından teşhis konulması önemlidir.

Yorum Ekle
Open chat