Besin alerjisi belirtileri değişkendir. Örneğin bebeklerde sümüklü kaka, kakada kan görülmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Kabızlıkla kendini gösterebilir. Çünkü kabızlıkların %25’inde gıda alerjisi sorumlu tutulmaktadır. Tedaviye cevap vermeyen reflüde gıda alerjisinin bir belirtisi olabilir. Tedaviye cevap vermeyen reflünün de %25’inde gıda alerjisi sorumlu tutulmaktadır.

Vücutta özellikle besinin alınmasından sonra kaşıntılı kızarıklıklar ortaya çıkar. Kurdeşenle kendini gösterebilir, veya egzamayla kendini gösterebilir, özellikle bebeklerde yüzde kızarıklık, eklem yerlerinde kaşıntı ve kızarıklıklar ortaya çıkıyorsa yine besin alerjisi aklımıza gelmelidir.

Bunun dışında besin alerjisinin belirtileri olarak karın ağrısı görülebilir, kusmalar görülebilir, bilinmeyen kusmaların da nedenleri arasında besin alerjisi bulunmaktadır. Bu besin alerjisinin hangi besine bağlı olduğunun bulunması açısından da çocuk alerji uzmanına başvurulmasında fayda vardır. Besin alerjisinin belirtileri görülen bir çocukta çocuk alerji uzmanları tarafından izlenilmesinde, 18 yaşından büyüklerde besin alerjisinin yetişkin alerji uzmanları tarafından izlenilmesinde fayda vardır.

Yorum Ekle
Open chat