Besin alerjisinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Besin alerjisi tanısı konulduğu zaman besin alerjisi tedavisi için yapılacak ilk şey alerjiye neden olan besinden kaçınmaktır.  Bebek sadece anne sütü alıyorsa annenin o besini içeren yiyecekleri almaması gerekmektedir. Ek besin alıyorsa, bu besinler çocuğun da diyetinden çıkarılmalıdır. Belirtiler ek gıdaya başladıktan sonra ortaya çıkmışsa annenin diyet yapmasına gerek yoktur. Eğer bebek anne sütü almıyorsa ve inek sütü alerjisi varsa tam hidrolize veya aminoasit bazlı mamalar kullanmalıdır.  Süt ve yumurta alerjisi olan çocukların yaklaşık %70’i fırınlanmış ürünlere (200-220 °C ye kadar ısıtılmış) tolerans gösterebilir. Tabii ki bu durumun alerji doktorunuz tarafından tetkiklerle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bebek, tolerans gelişmesi gereken yaşa gelmesine rağmen düzelme olmadı ise bazı besinlere karşı oral immünoterapi (ağızdan alerjik besin verilerek aşı tedavisi) 5 yaşından büyüklerde yapılabilir. Ancak bu tedavi yöntemi henüz deneme aşamasında olup her çocuğa uygulanmamaktadır.

Antihistaminik İlaçlar

Çocuğunuz alerjik olduğu besini doğrudan ya da içeriğinde o besinin bulunduğu yiyecekleri fark etmeden de tüketebilir. Bu gibi durumlarda hafiften şiddetliye kadar değişen belirtiler meydana gelir. Bu belirtilere göre tedaviler değişmektedir. Besin alerjisinin hafif reaksiyonlarında, alerji uzmanınızın önereceği antihistaminik ilaçlar belirtileri azaltmada yardımcı olmaktadır. Bu antihistaminik ilaçlar, çocuğunuzun alerjik olduğu besini almasından sonra görülen vücutta kaşınma, ürtiker, kızarma şişme gibi belirtileri azaltarak çocuğu rahatlatmak için kullanılır. Çocuğunuzda görülen şiddetli belirtiler için bir acil servise başvurmanız gerekmektedir. Burada uygulanan besin alerjisi tedavisi ile yaşamsal tehlike oluşturabilecek olan bir anafilaksi şokunun yaşanmasının önüne geçilir.

Eğer alerjik besinin alımı ile anafilaksi denilen şok tablosu ortaya çıkıyorsa o zaman çocuğu korumak için adrenalin otoenjektörü bulundurulmalı ve belirtiler ortaya çıktığı zaman hemen uygulanmalı ve en yakın bir acil servise başvurulmalıdır. Çocuklardaki besin alerjilerinin büyük bir kısmı ilerleyen yaşla birlikte düzelmektedir. Süt, yumurta ve buğday alerjileri 5 yaş civarında % 90 oranında düzelir. Geri kalanlarında büyük kısmı daha sonra düzelmektedir. Fakat yer fıstığı, ağaç fındıkları (fındık, ceviz gibi), balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjisi daha az oranda düzelmektedir. Eğer kandan bakılan sIgE değerleri daha düşük, alerji bulguları sadece kurdeşense (ürtiker) ve ya sadece barsak tutulumu ise daha çabuk düzelmektedir. Atopik dermatit veya anafilaksi gibi bulgular varsa düzelme daha geç olmaktadır.

Yorum Ekle
Open chat