Besin alerjisi teşhisi konulması için öncelikle besin alerjisi belirtilerinin varlığı sorgulanmalıdır. Kurdeşen oluyor mu, bir besin alındıktan sonra yüzde kızarıklık oluyor mu, bir besin alımından sonra tansiyon düşmesi nabızda yükselme olmuş mu, küçük bebekse kakada kan görülmüş mü, kakada sümüklenme olmuş mu bunların sorgulanmasında fayda vardır. Sebebi bilinmeyen bir kabızlık, sebebi bilinmeyen bir kusma var mı sorgulanmalıdır.

Özellikle ilk 3 ayda 3 saatten uzun süren gaz ağrıları olmuş mu sorgulanması gerekir. Bu belirtiler varsa aklımıza besin alerjisi gelmeli ve besin alerjisi teşhisinde de gıdalara karşı ciltten alerji testi yapılması gerekiyor. Ciltten alerji testi 2 aylıktan itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde yapılabilmektedir. Bu testin çocuk alerji uzmanları tarafından yapılmasında fayda var.

Bazen halk arasında küçük yaşta doğru sonuç vermez, 3 yaşını bekleyelim ondan sonra yapalım gibi yanlış söylemler vardır. Bilinmelidir ki zaten besin alerjilerinin çoğu 3 yaşına kadar düzelmektedir. Bundan dolayı da bu teşhisin 2 aylıktan itibaren belirtiler görüldükten sonra yapılması gerekir.

Bu test çocuk alerji uzmanları tarafından yapılır ve sonuca göre de hemen besin alerjisi teşhisi konulmaz çünkü test bize sadece neye karşı alerji olabiliceği konusunda fikir verir. Buna göre de o besine diyet yapılır, belirli bir süre sonra diyet yapıldıktan sonra ailenin besin günlüğü tutması söylenir ve bu besin günlüğüyle birlikte aile kontrole çağırılır. Kontrolde belirtiler düzelmişse daha sonra yükleme testleri yapılır. Eğer besin yüklemesiyle besin alerjisi ortaya çıkmışsa artık besin alerjisi teşhisi kesinleşmiş olur.

Besin alerjisi teşhisini 18 yaşından küçüklerde çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyüklerde de yetişkin alerji uzmanları tarafından yapılmasında fayda vardır. Çünkü bu konuda uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Aksi taktirde yanlışlıkla besin alerjisi olmadan sadece testlere göre besin alerjisi teşhisi konulup gereksiz yere uzun süre diyete alınması veya besin alerjisi teşhisi atlanarak çocuğun besin alerjisinin ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis ve bu konuda eğitim alan uzmanlarca teşhisin konulmasında fayda vardır.

Yorum Ekle
Open chat