Egzama teşhisi konulurken öykü çok önemlidir. Ciltte kurumanın olması, yaygın bir kuruma olması özellikle banyodan sonra ciddi bir kuruma olur. Kaşıntı çok önemlidir, kaşıntıdan dolayı gece uykusu bozulabilir.

Bunu dışında egzamanın belirtileri genelde eklem yerlerinde olmaya eğilimlidir, eklem yerlerinde kaşıntılı kızarıklıklar olur. Bu gibi belirtiler olanlarda teşhis için yaş önemlidir.  Çünkü 5 yaşından küçük bir çocuksa altta yatan gıda alerjisi önemli bir neden olduğu için, bir gıda alerjisi testinin yapılması gerekir.

Genelde gıda alerji testi halk arasında küçük yaşta yapılmaz, doğru sonuç vermez olarak bilinir fakat gıda alerjisi testi 2 aylıktan itibaren yapılabilmektedir. 2 aylıktan itibaren yapılması gerekir zaten çünkü gıda alerjisi 2-3 yaşında kendiliğinden düzelebilir. Bu sebepten dolayı  eğer egzama belirtileri varsa gıda alerjisi testinin 2 aylıktan itibaren yapılması gerekir.

5 yaşından büyüklerde ise gıda alerjisinin önemi ve bu nedenle gıda alerjisi testinin de önemi azalır. Yetişkinlerde ve 5 yaşından büyüklerde genellikle kozmetikler veya cildin yapısındaki bozukluklara bağlı egzama olduğu için bu kişilerde daha çok yama testi ön plana çıkar. Yama testi hangi kimyasala bağlı egzama olduğunu anlamak için yapılır. Bunun dışında kandan bazı testler yapılabilir. Ama egzamanın teşhisinde en önemli kliniktir. Klinikten sonra yapılan testlerle alttaki neden bulunmaya çalışılır.

Egzama teşhisi konulurken 18 yaş altındaki çocuklarda çocuk alerji uzmanlarının devreye girmesinde fayda vardır. 18 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ise dermatoloji uzmanları ve yetişkin alerji uzmanlarının teşhis koymasında veya tedavisinin planlanmasında fayda vardır.

Yorum Ekle
Open chat