Polen alerjileri tedavilerinde aşı tedavisinin yüz güldürücü sonuçları vardır. Polen alerjisi belirtileriniz varsa özellikle burnunuz kaşınıyorsa, nezleniz varsa, peş peşe hapşırmanız, alerjik selam dediğimiz belirtileriniz, ve boğazda gıcıklanmanız, geniz akıntınız, kulakta kaşınmanız, sık sık burun kanamanız, gözlerde sulanmanız kaşınmanız gibi polen alerjisi belirtileriniz varsa o zaman alerji aşı tedavisi ile de tedavi edilebilmektedir.

Tedavi için öncelikle bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeli, alerji testi yapılmalı ve bu alerji testinin de alerji uzmanları tarafından yapılması çok önemlidir çünkü alerji aşısının hangi alerjenlerden oluşacağı hangi polenlerden oluşacağını biz bu alerji testiyle anlıyoruz. Bu alerji testiyle polen alerjisi teşhisi konulduktan sonra hangi alerji aşısının kullanılacağına karar vermekteyiz. Bu alerji aşıları da dil altı tablet, cilt altı enjeksiyon aşı ve dil altı damla aşı şeklinde çeşitli alerji aşı yöntemleri vardır. Eğer hafif belirtiler varsa genelde dilaltı aşıları kullanmaktayız.

Ciddi alerji belirtileri olanlarda da cilt altı enjeksiyon aşıları kullanılabilmektedir. Bu alerji aşılarının faydası özellikle alerjik nezlede %80- %90 a yakın faydası olabilmektedir. Dil altı aşıları her gün uygulanmaktadır. Genellikle üç sene boyunca uygulanmakta, cilt altı enjeksiyon aşıları ise öncelikle ilk üç ay haftada bir uygulanmaktadır. Daha sonra ayda bire yavaş yavaş geçilmekte ve üç ile beş yıl uygulanabilmektedir. Bu alerji aşıları bazen polenlere karşı alerji aşıları mevsim öncesi yani iki ay süreyle yılda bir defa uygulanabilmektedir. Üç yıl üst üste uygulanarak da tedavi edilebilmektedir. Sonuç olarak polen alerjileri tedavilerinde alerji aşıları dil altı aşı ve cilt altı enjeksiyon olarak farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Yorum Ekle
Open chat